Деякі релігії дійсно використовують медитацію. Так само, як деякі люди, хто практикує медитацію, сповідують будь-яку релігію. Але сама собою медитація не пов’язана з віруваннями та обрядами. Це ментальна техніка, яка тренує та дисциплінує розум.
Єдина умова для практики трансцендентальної медитації — бажання. Особливі ритуали (звуки, музика, аромати, одяг) можуть створювати настрій, але зовсім не обов’язкові, навіть більше, небажані.
Практикувати трансцендентальну медитацію можна в будь-який вільний час: під час поїздки в громадському транспорті, в парку, в офісі під час обідньої перерви тощо. Добре, якщо ви можете приділити медитації по 20 хвилин вранці й увечері. Вранці це допомагає налаштуватися на продуктивний день, а ввечері — звільнити голову від метушні та розслабитися перед сном.
Медитувати можна в будь-якій позі: сидячи на підлозі, стільці, дивані або в кріслі. Водночас нема потреби тримати рівно спину або схрещувати в особливий спосіб ноги або пальці рук. Головне, щоб вам було зручно та комфортно.
Медитація не вимагає відсторонення від активного життя. Навпаки, вона допомагає залишатися максимально залученим і свідомим, покращує реакцію, підвищує продуктивність і стійкість до стресів. Робить вас більш пристосованими до викликів і темпу сучасного життя та водночас більш розслабленими й умиротвореними.
Щоб отримати цей ефект, достатньо присвячувати медитації по 20 хвилин вранці та ввечері.
Навпаки, медитація — це відпочинок, розслаблення розуму. Протягом 20 хвилин ви не намагаєтеся щось обмірковувати, керувати своїми думками. Ви просто відпускаєте їх і спостерігаєте з боку.
Коли думки стають легкими та ненав’язливими, ви «вмикаєте» саму техніку медитації (в нашому випадку це трансцендентальна медитація, якої навчають спеціально підготовлені викладачі), і вона дає змогу досягти ще більш глибокого рівня розслаблення.
Розум за цей час встигає глибоко відпочити, прийти в рівновагу, «розкласти по поличках» накопичену інформацію та перезавантажитися.
Підвищена концентрація та розумова працездатність — це те, що ви отримуєте в результаті регулярної практики. Але не те, що потрібно вам, щоб почати.
Під гіпнозом людина не усвідомлює себе і своїх дій. Медитація — навпаки, максимальна усвідомленість кожного моменту.
Завдання гіпнозу — заглибитися в старі переживання й установки. Медитація ж звільняє розум від них.
В результаті зникає потреба ховатися від проблем. Ви знаходите внутрішню силу, вчитеся жити та діяти усвідомлено, спокійно реагувати на труднощі, легко й конструктивно справлятися з будь-якими ситуаціями.
Так, можна, але лише поверхово. І це буде не справжня медитація, а «споглядання», «візуалізація» або «концентрація».
На відміну від інших практик, навчання медитації — це передавання досвіду безпосередньо від викладача учневі, з подальшим інтелектуальним поясненням всіх нюансів практики.
Викладач повинен мати спеціалізовану освіту й вміти передати техніку так, щоб ви її дійсно освоїли. Він має вміти пояснити всі процеси, які відбуватимуться з вами під час і в результаті практики, навчити техніки безпеки й відповісти на всі запитання, які обов’язково виникнуть під час навчання та самостійної практики. І загалом, завдання викладача — підтримувати й надихати вас під час пізнання себе та можливостей вашого розуму.
Викладачі Студії Медитації Яна Тіана — досвідчені провідники в практику. Вони допоможуть освоїти медитацію, гармонійно ввести її до вашого повсякденного життя та отримати від неї максимальну користь.